SC17’ye Genel Bir Bakış

SC17’ye Genel Bir Bakış

SC17Dünya’nın en prestijli Yüksek Başarımlı Hesaplama konferanslarından biri olan SC17 sona erdi. Şimdi katılımcıların e-posta kutuları, satıcılar ve diğer katılımcılar tarafından, SC17 sonrası stant ziyaretçilerinin hafızalarında yer edinmeyi umut eden şablonlu e-postalarla dolmaktadır. Eğitim, çalıştay ve diğer teknik oturumların katılımcıları, konferansa ilişkin geri bildirim talepleri baskısıyla karşı karşıya kalmaktadır.  Bunun sebebi ise geri bildirimlerin sunum yapanlara ve SC komitesine gerçekten yardımcı olmasıdır.

SC17 sonrası takipler e-postayla sınırlı değildir.  HPC medyası ve web günlüğü yazarları, tüm haftayı özetleyerek kamuoyuyla paylaşmak için yarış içindedir.

İşlemci Savaşları

İşlemci savaşları gerçek oldu.

Tahmin edildiği gibi bir süredir beklenmekte olan SC17 konferansı, HPC işlemci alanındaki yarışın inkâr edilemez bir şekilde hız kazandığını göstermektedir. Günümüz HPC sistemleri için son derece güvenilir işlemci seçenekleri bulunmaktadır.  Bu işlemciler hali hazırda erişilebilir durumda ya da gelecek nesil işlemciler için HPC tedarikçilerinin yol haritalarında yer almaktadır.

Intel’in Skylake ve arkasından gelen teknolojileri güçlü bir seçenek olmaya devam etmektedir. GPU’lar (özellikle Nvidia) bazı durumlarda farklı avantajlar sunarken, IBM’in Power9 ve AMD’nin EPYC’leri şu anda HPC alıcıları tarafından ciddi olarak düşünülen alternatiflerdir. Fakat akıl paylaşımı açısından ARM ailesi (özellikle Qualcomm ve Cavium) SC17’de büyük ilgi çekti. Cavium ThunderX2’nin (TX2) ilk test sonuçları, performans kriterleri açısından pazar lideri olan Intel ile ciddi rekabet içerisinde olduğunu gösterdi. GW4 ittifakından alınan bir dizi karşılaştırma çizelgesi (benchmark charts), çeşitli toplantılarda günde birkaç kez sunuldu. EPYC ve Power9 da karşılaştırmalarda rekabet edebilecek nitelikte olduğunu gösterdi.

Kaynak: 22 Kasım 2017 tarihli HPCwire Haberi 
Yazar: Andrew Jones
İlgili Link: https://www.hpcwire.com/2017/11/22/what-really-happened-at-sc17/
facebooktwitterlinkedinyoutube

İLETİŞİM

Adres: İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi İTÜ Ayazağa Kampüsü,   Bilişim Enstitüsü Binası, Maslak-34469, İstanbul

Tel: +90 212 285 71 25

 

Tüm hakları saklıdır © 2016