Tüm Duyurular

 1. PRACE 20.Proje Erişim Çağrısı Açıldı!

  İTÜ-UHeM’in de üyesi olduğu, araştırmacılara çeşitli mimarilerde hesaplama kaynağı ve veri depolama hizmeti sunan PRACE’in 20. Proje Erişimi çağrısı açıldı. Büyük ölçekli projeler için uygun olan bu çağrıya son başvuru tarihi: 29 Ekim 2019. Detaylı bilgi ve başvuru için http://www.prace-ri.eu/prace-project-access/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 2. Hiç Bilmeyenlere 3 Saatte Linux

  Eğitim/Seminer Adı: Hiç Bilmeyenlere 3 Saatte Linux İçerik: · Linux’un tarihçesi , dağıtımları ve işletim sistemi yapısı · Linux dosya sistemi · Temel bazı linux komutları (cd, ls, cp, pwd, …) · Sanal makina kurulumu Eğitmen: Dr. Kadir Diri Tarih: 24 Temmuz 2019 Çarşamba Saat: 13.30-16:30 Yer: UHeM (İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, İTÜ Ayazağa Kampüsü, Bilişim Enstitüsü Binası, 4. Kat 410 No’lu Laboratuvar Maslak-34469, İstanbul) Son Başvuru Tarihi: 19 Temmuz 2019 Başvuru: UHeM Eğitim Portalı Açıklama: · Eğitim ücretsiz olup herkese açıktır. · Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır. · Son başvuru tarihi talep durumuna göre değiştirilebilir. · Başvuru süresi dolduktan sonra başvuru sahiplerine eğitime katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları konusunda bilgilendirme maili gönderilecektir · Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için iletisim@uhem.itu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.  
 3. Kimyacılara Yönelik Gaussian Kullanımı Eğitimi

  Eğitim/Seminer Adı: Kimyacılara Yönelik Gaussian Kullanımı Eğitimi Amaç ve Hedef Kitle: – Gaussian, teorik kimya alanında en çok kullanılan yazılımlardan biridir. Bu eğitimin amacı, özellikle yeni kullanıcılarımızın, programı merkezimizde (UHeM) etkin bir şekilde kullanabilmesini sağlamaktır. – Hedef kitlesi, daha önce bir bilgisayarda veya iş istasyonunda Gaussian ile calışmış olup, daha büyük problemleri çözebilmek için programı paralel olarak bir çok işlemcide kullanmak isteyen arastırmacılarımızdır. İçerik ve Program: Eğitim, seminer şeklinde gerçekleştirilecek olup, 3 modülden oluşmaktadır (Linux, Yüksek Başarımlı Hesaplama, Gaussian). Linux ve süperbilgisayarlar konusunda tecrübeli olup sadece UHeM’de G16 ve G09 çalıştırma kısmına katılmak isteyen araştırmacılarımız ilk iki modülü atlayabilirler. Eğitim uygulamalı olmayıp, demo şeklinde gerçekleştirilecektir. 13:00 – 14:20 Linux işletim sistemi 14:30 – 15:20 Yüksek Başarımlı Hesaplama alanındaki temel kavramlar ve bir süperbilgisayarın bileşenleri 15:30 – 17:00 UHeM’de Gaussian Kullanımı: – UHeM sunucularına bağlanma (VPN, ssh) – Gaussian girdisi hazirlama – UHeM hesaplama sisteminde uygun sunucuları seçip SLURM ile iş verme – Çalışan işin verimli çalışıp çalışmadığını kontrol etme ve sonuçlarını görüntüleme Eğitmen: Dr. Kadir Diri Eğitim Tarihi: 8 Mayıs 2019 Saat: 13:00 – 17:00 Yer: UHeM (İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, İTÜ Ayazağa Kampüsü, Bilişim Enstitüsü Binası, Maslak-34469, İstanbul) 4. Kat 410 Laboratuvar Son Başvuru Tarihi:...
 4. Sistem Güvenliği Eğitimi

  Eğitim  Sistem Güvenliği Eğitimi İçerik   Kriptografi Ağ Güvenliği Sızma Testi Web Güvenliği Eğitmenler   Nasim Tavakkoli (İTÜ,UHeM) Yalda Khosroshahi (İTÜ,UHeM) Tarih 25 – 26 Nisan 2019 Saat 9:30 – 16:30 Yer Ulusal Hesaplama Merkezi (Fen Bilimleri Enstitüsü, Giriş Kat) Son Başvuru Tarihi 10 Nisan 2019 Önkoşullar: Eğitime katılacakların, eğitime kendi bilgisayarlarını getirmeleri zorunlu olup eğitimin istenilen düzeyde geçmesi için kişisel bilgisayarların aşağıdaki özellikleri sağlaması gerekmektedir. İşletim Sistemi: Mac OS, Windows (Tercihen Son Sürüm) Bellek en az 4 GB (8 GB veya üstü önerilir) Sabit diskte en az 20 GB boş alan Windows için VMWare Player veya Workstation Pro 12 (Kurulmuş halde) Mac OS için VirtualBox (Kurulmuş halde) Eğitime katılacak kişilerin Linux, Network, ve Programlama konularında temel seviyede bilgi sahibi olması beklenmektedir. Başvuru: Eğitim ücretli olup, KDV dahil 500 TL’dir. Kontenjan 10 kişi ile sınırlıdır. Eğitim süresi 2 gündür. Eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim sonunda katılım belgesi verilecektir. Başvuru süreci ve detaylı bilgi için tıklayınız  
 5. Matematikçilere Yönelik Temel C++ Eğitimi

  Eğitim/Seminer Adı: Matematikçilere Yönelik Temel C++ Eğitimi İçerik: Temel Bilgisayar Bilgileri (RAM, CPU, Disk vb.) Yazılım Dillerinin Gelişimi C++ Derleyicileri Veri Tipleri/Değişkenler Döngüler, Şartlı İfadeler ve Fonksiyonlar Matematiksel Problemler Üzerinde Uygulamalar Eğitmenler: Ahmet Tuncer Durak, Kübra Nari (İTÜ, UHeM) Elif Segâh Öztaş (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi) Tarih: 28 – 29 Mart 2019 Saat: 9:30 – 16:30 Yer: Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, Konferans Salonu Son Başvuru Tarihi: 20 Mart 2019 Başvuru: Başvuru süresi dolmuştur. İlginize teşekkür eder, gelecek eğitimlerden haberdar olmak için web sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Açıklama: Eğitim ücretsiz olup matematikçilere yöneliktir. Kontenjan 35 kişi ile sınırlıdır. Aynı eğitimin farklı tarihlerde il dışında da düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu yüzden öncelik İstanbul içi katılımlar olacaktır. Son başvuru tarihi talep durumuna göre değiştirilebilir. Başvuru süresi dolduktan sonra başvuru sahiplerine eğitime katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları konusunda bilgilendirme maili gönderilecektir. Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için iletisim@uhem.itu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.
 6. PRACE 19. Proje Erişim Çağrısı Açıldı!

  İTÜ-UHeM’in Türkiye adına temsilcisi olduğu ve araştırmacılara çeşitli mimarilerde yüksek başarımlı hesaplama hizmeti sunan PRACE’in büyük ölçekli projelere yönelik 19. Proje Erişim çağrısı açıldı. Son başvuru tarihi: 30 Nisan 2019 Ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://www.prace-ri.eu/prace-project-access/ sayfasını inceleyebilirsiniz.
 7. Hiç Bilmeyenlere 3 Saatte Linux

  Eğitim/Seminer Adı: Hiç Bilmeyenlere 3 Saatte Linux İçerik: · Linux’un tarihçesi , dağıtımları ve işletim sistemi yapısı · Linux dosya sistemi · Temel bazı linux komutları (cd, ls, cp, pwd, …) · Sanal makina kurulumu Eğitmen: Dr. Kadir Diri Tarih: 20 Mart 2019 Çarşamba Saat: 13.30-16:30 Yer: UHeM (İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, İTÜ Ayazağa Kampüsü, Bilişim Enstitüsü Binası, 4. Kat 410 No’lu Laboratuvar Maslak-34469, İstanbul) Son Başvuru Tarihi: 13 Mart 2019 Başvuru: Başvuru süresi dolmuştur. İlginize teşekkür eder, gelecek eğitimlerden haberdar olmak için web sayfamızı ve  sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Açıklama: · Eğitim ücretsiz olup herkese açıktır. · Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır. · Son başvuru tarihi talep durumuna göre değiştirilebilir. · Başvuru süresi dolduktan sonra başvuru sahiplerine eğitime katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları konusunda bilgilendirme maili gönderilecektir · Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için iletisim@uhem.itu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.  
 8. PRACE DECI-15 Çağrısı Açıldı!

  PRACE’in araştırmacılara hesaplama kaynağı sağlayan çağrılarından biri olan “Distributed European Computing Initiative (DECI)” çağrısı açıldı ve son başvuru tarihi 28 Şubat 2019. Bu çağrı kapsamında başvuran araştırmacılara, proje ihtiyacına uygun olan mimarideki Tier-1 makineler 1 yıl sürecince tahsis edilmektedir. DECI çağrılarında araştırmacıların yüksek ölçekli kaynak talebinde (Tier-0) bulunma şartı aranmıyor. Tier-0 çağrılarında minimum 15 milyon çekirdek saat kaynak talebinde bulunmak zorunluyken, DECI çağrılarında ortalama 2,5 milyon çekirdek saat kaynak ihtiyacı değerlendirmeye alınabilmektedir. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://www.prace-ri.eu/deci-15-call sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 9. PRACE 2019 Yaz Okulu Kayıtları Açıldı!

  PRACE’e üye ülkelerin süper bilgisayar merkezlerinde staj ve eğitim imkânı sunan Summer of HPC 2019 başvuruları açıldı. Avrupa’dan sadece 25 öğrencinin seçileceği bu programa son başvuru tarihi 25 Şubat. Üniversite son sınıf ya da lisansüstü öğrencileri bu programa başvuru formu, kod uygulaması (temel kod bilgisi gerekli) , özgeçmiş ve referans mektubu ile başvurabilirler. PRACE Yaz Okulu bu yıl 1 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. **Bu program kapsamında başvurusu kabul edilen öğrencilerin konaklama ve ulaşım giderleri PRACE tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca program kapsamında öğrencilere ekstra burs desteği sağlanacaktır. Detaylar için https://summerofhpc.prace-ri.eu/prace-summer-of-hpc-2019-opens-applications/   sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 10. Sistem Güvenliği Eğitimi

  Eğitim  Sistem Güvenliği Eğitimi İçerik   Kriptografi Ağ Güvenliği Güvenlik Değerlendirmesi Yazılım Geliştirme Güvenliği Eğitmenler    Nasim Tavakkoli (İTÜ,UHeM (Süper Bilgisayar Merkezi )) Yalda Khosroshahi (İTÜ,UHeM (Süper Bilgisayar Merkezi )) Tarih      29-30 Kasım 2018 Saat      9:30-16:30 Yer    Ulusal Hesaplama Merkezi (Fen Bilimleri Enstitüsü Giriş Kat) Son Başvuru Tarihi     15 Kasım 2018 Önkoşullar: Eğitime katılacakların, eğitime kendi bilgisayarlarını getirmeleri zorunlu olup eğitimin istenilen düzeyde geçmesi için kişisel bilgisayarların aşağıdaki özellikleri sağlaması gerekmektedir. İşletim Sistemi: Mac OS, Windows (Tercihen Son Sürüm) Bellek en az 4 GB (8 GB veya üstü önerilir) Sabit diskte en az 20 GB boş alan Windows için VMWare Player veya Workstation Pro 12 (Kurulmuş halde) Mac OS için VirtualBox (Kurulmuş halde) Eğitime katılacak kişilerin Linux, Network, ve Programlama konularında temel seviyede bilgi sahibi olması beklenmektedir. Başvuru: Eğitim ücretli olup, KDV dahil 500 TL’dir. Kontenjan 5 kişi ile sınırlıdır. Eğitim süresi 2 gündür. Eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim sonunda katılım belgesi verilecektir. Başvuru süreci ve detaylı bilgi için tıklayınız  
facebooktwitterlinkedinyoutube

İLETİŞİM

Adres: İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi İTÜ Ayazağa Kampüsü,   Bilişim Enstitüsü Binası, Maslak-34469, İstanbul

Tel: +90 212 285 71 25

 

Tüm hakları saklıdır © 2016