Tüm Duyurular

 1. Summer of HPC Programı’na Türkiye’den 9 Kişi Kabul Edildi

  Tüm Avrupa’dan sınırlı sayıda öğrencinin seçildiği, konaklama, ulaşım ve harcırah ücretlerinin PRACE tarafından karşılandığı Summer of HPC 2020 programına bu yıl Türkiye’den 9 öğrenci kabul edilmiştir. Toplamda 51 öğrencinin kabul edildiği program, öğrencilere Avrupa’nın prestijli HPC merkezinde ücretsiz staj ve eğitim imkânı sunmaktadır. (Not: COVID-19 nedeniyle eğitimler uzaktan erişimle sağlanmaktadır.) Katılımcı listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 2. UHeM Uzaktan Hizmet Duyurusu!

  Covid-19 tedbirleri kapsamında, çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığının korunması amacıyla UHeM ekibi olarak geçici süreliğine uzaktan hizmet vereceğiz. UHeM hizmetlerinin aksaması söz konusu olmamakla birlikte, UHeM kullanıcı ve destek ekibine e-posta adreslerimiz ve skype adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. UHeM Skype Adresi: uhem.iletisim@gmail.com E-posta Adreslerimiz: Merkezimizle genel konularla ilgili iletişime geçmek için : iletisim@uhem.itu.edu.tr Sistem kullanımı sırasında karşılaşığınız sorunlarla ilgili iletişime geçmek için : destek@uhem.itu.edu.tr Proje başvurusu ve sistem hesabı ile ilgili bilgi almak için : hesap@uhem.itu.edu.tr  
 3. PRACE 2020 Yaz Okulu Başvuruları Açıldı!

  PRACE’e üye ülkelerin süper bilgisayar merkezlerinde staj ve eğitim imkânı sunan Summer of HPC 2020 başvuruları açıldı. Avrupa’dan sadece 24 öğrencinin seçileceği bu programa son başvuru tarihi 26 Şubat 2020. Üniversite son sınıf ya da lisansüstü öğrencileri bu programa başvuru formu, kod uygulaması (temel kod bilgisi gerekli) , özgeçmiş ve referans mektubu ile  başvurabilirler. PRACE Yaz Okulu bu yıl 31 Haziran – 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Programa başvurusu kabul edilen öğrencilerin konaklama ve ulaşım giderleri PRACE tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca program kapsamında öğrencilere ekstra burs desteği sağlanacaktır. Detaylar için tıklayınız.
 4. 11. Uluslararası HPC Yaz Okulu Başvuruları Açıldı!

  XSEDE, R-CCS, SciNet ve üyesi olduğumuz PRACE kapsamında ortaklaşa yürütülen 11. Uluslararası HPC Yaz Okulu başvuruları açıldı. Doktora öğrencilerinin ve doktora sonrası araştırmacıların başvurabildiği program, bu yıl 12-17 Temmuz 2020 tarihleri arasında University of Toronto, Kanada’da gerçekleştirilecek. Derslerin saygın araştırmacılar tarafından verileceği ve öğrencilerin ulaşım, yemek, konaklama ve kayıt ücretlerinin çağrı kapsamında karşılandığı bu programa son başvuru tarihi 27 Ocak 2020. Detaylı bilgi ve başvuru için https://ss20.ihpcss.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 5. PRACE 20.Proje Erişim Çağrısı Açıldı!

  İTÜ-UHeM’in de üyesi olduğu, araştırmacılara çeşitli mimarilerde hesaplama kaynağı ve veri depolama hizmeti sunan PRACE’in 20. Proje Erişimi çağrısı açıldı. Büyük ölçekli projeler için uygun olan bu çağrıya son başvuru tarihi: 29 Ekim 2019. Detaylı bilgi ve başvuru için http://www.prace-ri.eu/prace-project-access/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 6. Hiç Bilmeyenlere 3 Saatte Linux

  Eğitim/Seminer Adı: Hiç Bilmeyenlere 3 Saatte Linux İçerik: · Linux’un tarihçesi , dağıtımları ve işletim sistemi yapısı · Linux dosya sistemi · Temel bazı linux komutları (cd, ls, cp, pwd, …) · Sanal makina kurulumu Eğitmen: Dr. Kadir Diri Tarih: 24 Temmuz 2019 Çarşamba Saat: 13.30-16:30 Yer: UHeM (İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, İTÜ Ayazağa Kampüsü, Bilişim Enstitüsü Binası, 4. Kat 410 No’lu Laboratuvar Maslak-34469, İstanbul) Son Başvuru Tarihi: 19 Temmuz 2019 Başvuru: UHeM Eğitim Portalı Açıklama: · Eğitim ücretsiz olup herkese açıktır. · Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır. · Son başvuru tarihi talep durumuna göre değiştirilebilir. · Başvuru süresi dolduktan sonra başvuru sahiplerine eğitime katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları konusunda bilgilendirme maili gönderilecektir · Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için iletisim@uhem.itu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.  
 7. Kimyacılara Yönelik Gaussian Kullanımı Eğitimi

  Eğitim/Seminer Adı: Kimyacılara Yönelik Gaussian Kullanımı Eğitimi Amaç ve Hedef Kitle: – Gaussian, teorik kimya alanında en çok kullanılan yazılımlardan biridir. Bu eğitimin amacı, özellikle yeni kullanıcılarımızın, programı merkezimizde (UHeM) etkin bir şekilde kullanabilmesini sağlamaktır. – Hedef kitlesi, daha önce bir bilgisayarda veya iş istasyonunda Gaussian ile calışmış olup, daha büyük problemleri çözebilmek için programı paralel olarak bir çok işlemcide kullanmak isteyen arastırmacılarımızdır. İçerik ve Program: Eğitim, seminer şeklinde gerçekleştirilecek olup, 3 modülden oluşmaktadır (Linux, Yüksek Başarımlı Hesaplama, Gaussian). Linux ve süperbilgisayarlar konusunda tecrübeli olup sadece UHeM’de G16 ve G09 çalıştırma kısmına katılmak isteyen araştırmacılarımız ilk iki modülü atlayabilirler. Eğitim uygulamalı olmayıp, demo şeklinde gerçekleştirilecektir. 13:00 – 14:20 Linux işletim sistemi 14:30 – 15:20 Yüksek Başarımlı Hesaplama alanındaki temel kavramlar ve bir süperbilgisayarın bileşenleri 15:30 – 17:00 UHeM’de Gaussian Kullanımı: – UHeM sunucularına bağlanma (VPN, ssh) – Gaussian girdisi hazirlama – UHeM hesaplama sisteminde uygun sunucuları seçip SLURM ile iş verme – Çalışan işin verimli çalışıp çalışmadığını kontrol etme ve sonuçlarını görüntüleme Eğitmen: Dr. Kadir Diri Eğitim Tarihi: 8 Mayıs 2019 Saat: 13:00 – 17:00 Yer: UHeM (İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, İTÜ Ayazağa Kampüsü, Bilişim Enstitüsü Binası, Maslak-34469, İstanbul) 4. Kat 410 Laboratuvar Son Başvuru Tarihi:...
 8. Sistem Güvenliği Eğitimi

  Eğitim  Sistem Güvenliği Eğitimi İçerik   Kriptografi Ağ Güvenliği Sızma Testi Web Güvenliği Eğitmenler   Nasim Tavakkoli (İTÜ,UHeM) Yalda Khosroshahi (İTÜ,UHeM) Tarih 25 – 26 Nisan 2019 Saat 9:30 – 16:30 Yer Ulusal Hesaplama Merkezi (Fen Bilimleri Enstitüsü, Giriş Kat) Son Başvuru Tarihi 10 Nisan 2019 Önkoşullar: Eğitime katılacakların, eğitime kendi bilgisayarlarını getirmeleri zorunlu olup eğitimin istenilen düzeyde geçmesi için kişisel bilgisayarların aşağıdaki özellikleri sağlaması gerekmektedir. İşletim Sistemi: Mac OS, Windows (Tercihen Son Sürüm) Bellek en az 4 GB (8 GB veya üstü önerilir) Sabit diskte en az 20 GB boş alan Windows için VMWare Player veya Workstation Pro 12 (Kurulmuş halde) Mac OS için VirtualBox (Kurulmuş halde) Eğitime katılacak kişilerin Linux, Network, ve Programlama konularında temel seviyede bilgi sahibi olması beklenmektedir. Başvuru: Eğitim ücretli olup, KDV dahil 500 TL’dir. Kontenjan 10 kişi ile sınırlıdır. Eğitim süresi 2 gündür. Eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim sonunda katılım belgesi verilecektir. Başvuru süreci ve detaylı bilgi için tıklayınız  
 9. Matematikçilere Yönelik Temel C++ Eğitimi

  Eğitim/Seminer Adı: Matematikçilere Yönelik Temel C++ Eğitimi İçerik: Temel Bilgisayar Bilgileri (RAM, CPU, Disk vb.) Yazılım Dillerinin Gelişimi C++ Derleyicileri Veri Tipleri/Değişkenler Döngüler, Şartlı İfadeler ve Fonksiyonlar Matematiksel Problemler Üzerinde Uygulamalar Eğitmenler: Ahmet Tuncer Durak, Kübra Nari (İTÜ, UHeM) Elif Segâh Öztaş (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi) Tarih: 28 – 29 Mart 2019 Saat: 9:30 – 16:30 Yer: Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, Konferans Salonu Son Başvuru Tarihi: 20 Mart 2019 Başvuru: Başvuru süresi dolmuştur. İlginize teşekkür eder, gelecek eğitimlerden haberdar olmak için web sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Açıklama: Eğitim ücretsiz olup matematikçilere yöneliktir. Kontenjan 35 kişi ile sınırlıdır. Aynı eğitimin farklı tarihlerde il dışında da düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu yüzden öncelik İstanbul içi katılımlar olacaktır. Son başvuru tarihi talep durumuna göre değiştirilebilir. Başvuru süresi dolduktan sonra başvuru sahiplerine eğitime katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları konusunda bilgilendirme maili gönderilecektir. Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için iletisim@uhem.itu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.
 10. PRACE 19. Proje Erişim Çağrısı Açıldı!

  İTÜ-UHeM’in Türkiye adına temsilcisi olduğu ve araştırmacılara çeşitli mimarilerde yüksek başarımlı hesaplama hizmeti sunan PRACE’in büyük ölçekli projelere yönelik 19. Proje Erişim çağrısı açıldı. Son başvuru tarihi: 30 Nisan 2019 Ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://www.prace-ri.eu/prace-project-access/ sayfasını inceleyebilirsiniz.
facebooktwitterlinkedinyoutube

İLETİŞİM

Adres: İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi İTÜ Ayazağa Kampüsü,   Bilişim Enstitüsü Binası, Maslak-34469, İstanbul

Tel: +90 212 285 71 25

 

Tüm hakları saklıdır © 2016